banner-onlineksyno
Menu

Akcja informacyjna dla młodzieży

Akcja informacyjna dla młodzieży

Gra w kasynach i obstawianie wydarzeń sportowych powinno być przede wszystkim świetną rozrywką, na którą można od czasu do czasu przeznaczyć trochę wolnych pieniędzy. Niestety nie wszyscy gracze znają umiar i potrafią się kontrolować, co powoduje, że hazard dla niektórych okazuje się nałogiem. Szczególnie narażone na niego są dzieci i młodzież i to właśnie ich trzeba szczególnie chronić przed hazardem. Nie zawsze potrafią oni panować nad swoimi emocjami i są dużo bardziej podatne na popadanie w nałogi. Dlatego też powstała akcja Hazard? Nie daj się wciągnąć, o której piszemy poniżej.

O akcji

Akcja Hazard? Nie daj się wciągnąć jest organizowana przez Krajową Administrację Skarbową i odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jej celem jest informacja młodzieży o tym, czym jest nielegalny hazard i podniesienie świadomości o skutkach, jakie może za sobą nieść. Młodzi ludzie dzięki akcji zapoznają się z mechanizmami hazardu i dowiedzą się, jakie są zagrożenia z nim związane. Dowiedzą się, jakim regulacjom podlegają kasyna online i stacjonarne punkty oraz jak chronić się przed uzależnieniem. 

W ramach akcji edukatorzy przeprowadzą spotkania z uczniami szkół podstawowych, średnich oraz studentami, a także rodzicami. Poprzednia edycja akcji cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, odbyło się wtedy ponad 1600 spotkań, podczas których omawiane były powyższe zagadnienia.

Na stronie Ministerstwa Finansów możesz znaleźć więcej informacji dotyczących samej akcji. Są także adresy, pod którymi możesz zgłosić do niej wybraną szkołę.

Dostrzegasz problem u siebie?

Podczas gdy hazard może być źródłem przyjemności, to zdarza się, że niektóre osoby nie potrafią powiedzieć sobie Stop w odpowiednim momencie. Jeśli dostrzegasz u siebie objawy uzależnienia, bądź nie jesteś pewien, czy nadal panujesz nad grą, warto poszukać pomocy. 

Pierwszymi symptomami, które mogą świadczyć o nadużywaniu hazardu, może być nadmierne myślenie o nim, nawet w czasie wolnym od gry. Jeśli nie możesz skupić się na niczym innym i Twoją głową ciągle zajmuje opracowywanie nowych strategii, może być to sygnał ostrzegawczy. Podobnie, jeśli przeznaczasz na grę coraz wyższe sumy pieniędzy. Szczególnie niebezpieczne jest, jeśli wydajesz na zakłady lub automaty kwoty wyższe, niż pierwotnie zapanowałeś.

Innym niepokojącym zjawiskiem może być sytuacja, w której sam próbowałeś już zrobić sobie przerwę od gry i nie wytrzymałeś w swoim postanowieniu. Tym bardziej, jeśli czas bez grania wypełniony był frustracją i złością spowodowaną brakiem dostępu do kasyna. Zwróć także uwagę, czy nie grasz po to, aby zapomnieć o innych troskach i kłopotach. Jeśli w Twoim życiu miały miejsce w ostatnim czasie przykre wydarzenia bądź mierzysz się z trudnościami, przede wszystkim poszukaj pomocy u specjalistów. Żadna forma rozrywki nie pomoże Ci w pokonaniu żalu i rozwiązaniu Twoich problemów.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek z opisanych symptomów, warto skontaktować się ze specjalistą. W Polsce istnieje wiele ośrodków pomocy osobom uzależnionym. Można także skorzystać z telefonów zaufania i uzyskać doraźną pomoc w formie rozmowy. Taka konsultacja może ułatwi Ci podjęcie decyzji lub powoli rozwiać wątpliwości. Pełną listę różnych metod radzenia sobie z uzależnieniem, znajdziesz w danym poradniku Odpowiedzialna Gra. Znajdziesz wśród nich między innymi terapią indywidualną lub grupową, grupy samopomocowe, a także techniki relaksacyjne. 

Warto także korzystać z rozwiązań oferowanych przez same kasyna. Umożliwiają one ustawianie limitów pieniężnych bądź czasowych, których nie można przekroczyć. Inną formą może być samo wykluczenie, czyli zablokowanie swoje konta na wybrany okres, od kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy. Praktycznie każde kasyno udostępnia na swojej stronie także przewodnik o odpowiedzialnej grze i dobrych praktykach.

Bardzo ważna jest świadomość istnienia zagrożenia i wyczulenie na pierwsze jego objawy. Akcja Ministerstwa Finansów jest zatem jak najbardziej godna pochwały i warta uwagi. Uczy ona bowiem młodych ludzi zwracać uwagę na niebezpieczeństwo, jakie może nieść za sobą nieodpowiedzialna gra. Ponadto, pokazuje jej skutki i mówi, gdzie szukać pomocy.

Powiązane