banner-onlineksyno
Menu

System bukmacherski Kelly’ego

System bukmacherski Kelly’ego -Tipy Polska

Lato w pełni, co dla wielu oznacza wakacje oraz relaks. Jeśli Ty także masz teraz więcej czasu na odpoczynek i rozrywkę, zakłady mogą być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Szczególnie, jeśli nie jesteś fanem wysokich temperatur, a te dają się ostatnio szczególnie we znaki. W ostatnim artykule opisywaliśmy dla Ciebie wakacyjne promocje kasyna Boomerang. Dzisiaj opiszemy, czym jest i na czym polega jeden z systemów stawiania zakładów, czyli system bukmacherski Kelly’ego.

Wśród dostępnych w sieci najpopularniejszych systemów stawkowania, mając na celu pomoc w oskubaniu bukmachera, dostępny jest system bukmacherski Kelly’ego. Czym jest ten system i jak wygląda jego zastosowanie w praktyce? Czy warto się nad nim pochylić? Dla kogo jest on pisany?

System bukmacherski Kelly’ego

System bukmacherski Kelly’ego, nazywany także kryterium Kelly’ego, opiera się na matematycznym wzorze do zarządzania środkami finansowymi przeznaczonymi na grę. Auto tego wzoru, matematyk John Kelly, opisał go już w 1956 roku. Niestety niespodziewanie zmarł 9 lat później i nie zdążył wykorzystać swojego odkrycia w praktyce. Zrobili to za niego inni. Na szczęście. Kryterium Kelly’ego jest wykorzystywane nie tylko przez typerów, ale także maklerów czy grających w BlackJacka.

Na czym polega wspomniane kryterium? Na obliczeniu proponowanej stawki na zakład, uwzględniającej stan posiadanych środków oraz wysokość prawdopodobieństwa szacowanego rezultatu. System ten szczególnie dobrze sprawdza się przy valuebetach.

System Kelly’ego opisany został wzorem:

Proponowana stawka = [ K × ( p × k – 1) ] / (k – 1)

K – pozostały kapitał przeznaczony na grę,

p – wyrażone w % ustalone przez gracza prawdopodobieństwo,

k – kurs na typowane zdarzenie

W samym systemie występuje dość prosta zależność. Im wyższy kurs, tym wysokość zakładu będzie mniejsza. I odwrotnie, im niższy kurs, tym wysokość stawki wyższa. Kluczowym elementem jest oszacowanie prawdopodobieństwa przez obstawiającego.

Przykładowy zakład z kryterium Kelly’ego

Łączny budżet przeznaczony na grę – 200 PLN

Stawiamy na dwudrogowy zakład w tenisie z kursem na faworyta 1,5, oznaczającym ustalone przez bukmachera prawdopodobieństwo na poziomie 66% (1,5-1/1,5 = 0,66)

Jako typer ustalamy prawdopodobieństwo wyżej, bo na poziomie 75%.

Dane podstawiamy do wzoru: stawkę = [K × (p × k − 1)]/(k − 1)

  1. Stawka = [200 × (0,75 × 1,50 − 1)]/(1,50 − 1)
  2. Stawka = [200 × (1,125 − 1)]/0,50
  3. Stawka = [200 × 0,125]/0,5
  4. Stawka = 25/0,5
  5. Stawka = 50 PLN

Uzyskana proponowana stawka według kryterium Kelly’ego to 50 PLN i za taką w teorii powinniśmy obstawić nasz zakład. Stawiają 50 PLN na zakład z kursem 1,5 i odejmując podatek od gier, możemy wygrać 66 zł, czyli ewentualny zysk wyniesie 16 zł na czysto.

System Kelly’ego – wady i zalety

Nie ma rzeczy idealnych, tak i system bukmacherski Kelly’ego ma swoje wady i zalety. W teorii ma on umożliwić typerowi osiąganie dużych zysków w dużej perspektywie czasu, jednocześnie uniemożliwiając szybkiej utraty całego kapitału do obstawiania. System pozwoli kontrolować wysokość stawek względem szacowanego ryzyka.

Niestety jest on przeznaczony dla bardziej doświadczonych graczy, którzy dobrze radzą sobie z szacowaniem prawdopodobieństwa, a także rozumieją złożoność tego systemu stawkowania.

Inne systemy stawiania zakładów

Jeśli system Kelly’ego zainteresował Cię i jesteś ciekaw innych strategii, sprawdź nasz artykuł o progresywnym doborze stawki. Dowiesz się z niego, czym jest progresja Martingale’a w przypadku zakładów bukmacherskich oraz jak dobierać stawki w taki sposób, aby zminimalizować przegrane.

Pamiętaj, że nie istnieje idealny system, dzięki któremu unikniesz strat i będziesz tylko wygrywać. Warto śledzić informacje o wydarzeniach sportowych, które zamierzasz obstawiać i wybierać dyscypliny, w których masz rozeznanie. Tymczasem, życzymy Ci samych wygranych i dużo szczęścia w obstawianiu zakładów. Niezależnie, czy wybierzesz system bukmacherski Kelly’ego czy system doboru stawki Martingale’a, mamy nadzieję, że uda Ci się zdobyć wysokie wygrane.

Relevant news