banner-onlineksyno
Menu

Układy kart w pokerze

Układy kart w pokerze!

W ostatnim artykule pisaliśmy o tym, czy można wygrać w kasynie online. Sprawdziliśmy też, jak tego dokonać i jak maksymalnie wykorzystać swój budżet. Oczywiście trzeba pamiętać, że automaty działają na zasadzie szczęśliwego trafu, a prawopodobieństwo wygranej jest większe dla kasyna niż dla gracza. Istnieją jednak gry, które pozwalają na wykorzystanie własnych umiejętności. Należy do nich między innymi poker. W poniższym wpisie przedstawiamy różne układy kart w pokerze.

Wśród gier karcianych to właśnie poker jest najpopularniejszy i od lat cieszy się ogromnym uznaniem. W grę można grać także w domowym zaciszu, a zestaw do pokera nabyć chociażby na Allegro. Nawet osoby, które nigdy nie grały w pokera, potrafią coś o nim opowiedzieć. Wbrew pozorom zasady nie są trudne, a zapoznanie się z układami jest wyjątkowo przyjemne. Planując rozpocząć swoją przygodę z pokerem, niezależnie czy profesjonalną, czy hobbystyczną, należy zacząć od podstaw. Oznacza to zapoznanie się z układami kart. Poniżej znajdują się wszystkie układy kart w pokerze. Ciągłe zaglądanie do podpowiedzi w trakcie rozgrywki psuje nastrój, zmniejsza napięcie i spowalnia rozgrywkę. Na szczęście układy kart w pokerze są bardzo proste.

Układy kart w pokerze

Początek przygody z pokerem bywa wyboisty. Szczególnie jeśli nie miało się okazji dobrze poznać podstaw. Poniżej znajdują się wszystkie układy kart występujące w pokerze (zaczynając od najmniejszych).

Wysoka karta (Hight card)

Jeśli żaden z uczestników rozgrywki nie posiada kompletnego układu, to o wygranej decyduje najwyższa karta. Karty w pokerze mają standardową wartość, która znana jest niemal każdemu: 2 < 3 < 4 < 5 < 6 < 7 < 8 < 9 < 10 < J < Q < K < A.

Para (Pair)

Są to dwie karty dowolnego koloru o tej samej wartości, czyli na przykład dwa króle, dwie dziesiątki czy dwie damy. Pary również liczone są na podstawie wartości, jakie przedstawiają karty. Tym sposobem dwa asy wygrywają z dwiema dziesiątkami.

Dwie pary (Two pairs)

Zasada jest taka jak powyżej. Różnica polega na tym, że wśród 5 kart trzymanych przez gracza cztery będą tworzyć dwie różne pary (na przykład dwie trójki i dwie dziesiątki).

Trójka (Three of a Kind)

Taka sytuacja ma miejsce w momencie, gdy gracz trzyma w ręce trzy karty o tej samej wartości (na przykład trzy króle).

Strit (Streigh)

Do tej pory było łatwo, teraz zaczynają się schody, chociaż wciąż nie ma tu nic specjalnie skomplikowanego. Strita tworzy zestaw 5 kart trzymanych w ręce, które ułożone są kolejno po sobie i w różnych kolorach, a ich siła zależy również od wysokości kart. Dla przykładu: strit składający się z kart: 2, 3, 4, 5, 6 będzie słabszy niż 10, J, Q, K, A.

Kolor (Flush)

Ten wyjątkowy układ tworzony jest przez pięć kart o tym samym kolorze i dowolnej wartości (na przykład pięć losowych kart trefl). W przypadku pojawienia się koloru u dwóch graczy wygrywa ten, który posiada w ręku wyższą kartę.

Full (Full House)

Jest to połączenie Trójki i Pary. Fulla tworzą trzy karty o tej samej wartości, a przy nich dwie bliźniacze karty. Kolor nie ma przy tym znaczenia. Może to być na przykład trójka króli i dwie damy. Przy porównaniu kart i Fullu u dwóch graczy wygrywa ten, który ma wyższą trójkę.

Kareta (Four of a Kind)

Jeden z najsilniejszych układów w pokerze. Stanowią go cztery karty o tej samej wartości. Im wyższe karty, tym silniejsza Kareta. Cztery asy w tym układzie są najsilniejsze.

Poker (Straight Flush)

Niezwykle rzadko spotykany układ, który tworzony jest przez pięć kolejno ułożonych kart w tym samym kolorze. Mogą to być chociażby karty od piątki do dziewiątki trefl. Jeśli dwie osoby mają pokera, to wygrywa osoba z wyższą kartą.

Poker Królewski (Royal Flush)

Najsilniejszy układ w pokerze. Stanowią go kolejno ułożone karty w tym samym kolorze o wartościach od dziesiątki do asa. Wystąpienie dwóch Pokerów Królewskich przy jednym rozdaniu jest niezwykle małe, ale w przypadku powstania takiej sytuacji obowiązuje remis.

Układy kart w pokerze – podsumowanie

Mamy nadzieję, że pozwyższe zestawienie układów kart w pokerze okaże się dla Ciebie przydatne, a zdobyta wiedza pozwoli Ci wygrać niejedną rozgrywkę!

Powiązane